Anteny Satelitarne
Autor: Katarzyna G.
Podstawowe porady i wskazówki: jaką antenę satelitarną wybrać i na jakie parametry zwracać uwagę.
Anteny satelitarne różnią się wielkością czaszy, materiałem, z którego jest zbudowana czasza, precyzją wykonania reflektora, grubością blachy, rodzajem montowania na maszcie, zakresem regulacji (reguluje się kąt elewacji) oraz czasem potrzebnym do zamontowania anteny.
Przy wyborze anteny satelitarnej należy wziąć pod uwagę następujące parametry:
- Zysk anteny
- Kąt połowy mocy
- Wymiary reflektora
- Wymiary zewnętrzne
- Materiał wykonania czaszy
- Materiał wykonania akcesoriów
- Uchwyt konwertera
- Masa
- Sposób montowania
Materiały, z których mogą być wykonane czasze anten satelitarnych: stal, aluminium, tworzywa sztuczne. Stalowe i aluminiowe kosztują najmniej, stalowe są jednak najbardziej narażone na korozję. Ze względu na odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz dobre parametry ogniskowania najbardziej poleca się czasze wykonane z tworzyw sztucznych. Wadą tych ostatnich jest jednak słaby współczynnik rozszerzalności termicznej: czasze metalowe lepiej zachowują się w ekstremalnych warunkach pogodowych.
W Polsce do odbioru sygnału satelitarnego minimalna średnica czaszy powinna wynosić 60 cm. Taka antena spokojnie wystarcza do odbioru 1 satelity (nie wystarcza jednak przy złej pogodzie do odbioru sygnału platformy n - tu poleca się raczej czasze min. 80 cm).
Anteny o większych czaszach, 80 - 90 cm zapewniają najlepszy odbiór sygnału. Umożliwiają budowanie układów wielokonwertorowych. Charakteryzują się wysokim zyskiem anteny (ok. 39 dBi). Dodatkowym atutem anten tego typu jest możliwość zamontowania ich na balkonie (z większymi czaszami jest już problem).
Telewizory LED – czym różnią się od LCD?
Autor: Michał Kaszta
Na polskim rynku pojawia się co raz więcej telewizorów z podświetleniem LED. Na ogół są to modele droższe od klasycznych LCD – czy zatem warto do nich dopłacać? Czym tak naprawdę różnią się telewizory LED od LCD?
Wybór zadowalającego telewizora nie jest łatwą decyzją. Od pewnego czasu, producenci TV wprowadzają do sprzedaży tzw. Telewizory LED – wbrew ogólnej opinii, nie jest to nowy rodzaj telewizorów. Pamiętajmy, że są to znane każdemu telewizory LCD, z tą różnicą, że zastosowano w nich inny typ podświetlenia matrycy – użyto diod LED zamiast klasycznych świetlówek. Przyjrzyjmy się kilku najważniejszym aspektom przy wyborze pomiędzy klasycznym LCD a LCD LED.
Podświetlenie
Producenci stosują dwa gatunki podświetlenia LED. Telewizory z podświetleniem krawędziowym, czyli tzw. LED Edge – są gorszej jakości aniżeli te z podświetleniem pełnym. Te drugie podświetlane są diodami na całej powierzchni matrycy. Warto wspomnieć, że najcieńsze telewizory LED nie mogą posiadać całkowitego podświetlenia, gdyż zajmuje ono sporo więcej przestrzeni – jesteśmy dlatego stawiani przed wyborem – albo jakość albo najcieńsze telewizory. Nie dziwmy się więc kiedy w sklepie ujrzymy cienki TV LED znacznie tańszy od grubszego LED-a.
Wspólna własnością obu technologii podświetlania jest uzyskiwanie błyskawicznej jaskrawości chwilę po włączeniu – barwy nie potrzebują czasu do „rozbudzenia się” jak ma to miejsce w klasycznych LCD.
Zalety pełnego podświetlania LED (Full LED)
Każdy nowy telewizor full LED oferuje tzw. Funkcję miejscowego przyciemnienia. O co chodzi? Odpowiedź jest bardzo prosta, telewizory te umożliwiają punktową regulację podświetlenia, co skutkuje dokładniejszym odwzorowaniem odcieni i większą oszczędnością energii. Zamiast równego podświetlenia całej matrycy, podświetlenie dostosowywane jest w oparciu o kolor na danym fragmencie – kiedy na ekranie powinien się pojawić kolor czarny, światło zostanie ograniczone, a czerń będzie dużo głębsza niż w przypadku krawędziowego LED.
Zużycie energii – LED oszczędniejszy niż klasyczny LCD
Okazuje się że TV z podświetleniem LED zużywają znacznie mniej prądu niż konkurencyjne propozycje – szczególnie plazmy. Ostateczne zużycie zależy oczywiście od takich aspektów jak rozmiar ekranu i stopień jasności, aczkolwiek w praktyce nawet największe telewizory LED mogą nas kosztować zaledwie kilkadziesiąt zł w przeciągu roku. Dla porównania telewizory plazmowe kosztują nas średnio 160zł rocznie co jest właściwie dwukrotnością kosztów prądu w porównaniu do LED.
LCD LED, a telewizory plazmowe
Czy jakość telewizorów LED w końcu dorównała TV plazmowym? Okazuje się że najwyższe modele LED mogą przybliżać się jakością do technologii plazmowej, ale nigdy jej nie dorówna – ze względów technicznych.
Nowe propozycje telewizorów LED z pełnym podświetleniem zaczęły już dorównywać plazmom w jakości odwzorowania czerni – co zawsze było największym problemem LCD. Dodatkowo LEDy pobierają znacznie mniej prądu aniżeli plazmy, co dla wielu z nas będzie dużą przewagą. Przegrywają jednakże przede wszystkim na kątach widzenia które są znacznie gorsze nawet w porównaniu do najzwyklejszej plazmy.
Co w końcu wybrać? LCD czy LED?
Główna rada – wybierając się do sklepu z planem zakupu telewizora, określmy swoje potrzeby i możliwości, które udaje nam docelowe miejsce.
Jeśli w pokoju nie masz dużo miejsca – interesująca wydaje się wizja cienkiego telewizora LED na ścianie. Jeżeli natomiast bardziej cenisz sobie jakość a wysoka cena cie nie odstrasza – zdecydowanie wybierz LED z kompletnym podświetleniem matrycy – ewentualnie plazmę, ale miałem tutaj porównać tylko telewizory LCD. Porównanie LCD i plazmy zostawiam na osobny temat.
Zapraszam:
Telewizory, laptopy, komórki - opinie, ceny, recenzje
Telewizory LCD, LED, plazmowe, 3D
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
DVB-T z tunerem od Not Only TV
Autor: Jan Sowiński
W sprzedaży pojawił się multimedialny tuner DVB-T LV6TMPVR4 marki Not Only TV. Urządzenie umożliwia odbiór kanałów cyfrowej telewizji naziemnej w rozdzielczościach HD na starszych odbiornikach TV.
Oferuje także wiele przydatnych funkcji, jak nagrywanie programów telewizyjnych na zewnętrznym dysku USB czy odtwarzanie muzyki oraz filmów.
LV6TMPVR4 można podłączyć do telewizora przy pomocy 4 różnych rodzajów złącza: SCART, AV, YprPb lub HDMI. Po podłączeniu do odbiornika i anteny telewizyjnej, urządzenie przeprowadzi nas przez proces konfigurowania podstawowych ustawień i pomoże wyszukać dostępne kanały cyfrowej telewizji. Oprócz ich odbioru, LV6TMPVR4 umożliwia również nagrywanie programów na zewnętrzny dysk podłączany przez złącze USB. Sprzęt możemy także wykorzystać do odtwarzania filmów w formatach - MPEG1, MPEG2, MPEG3, MPEG4, H.264, Matroska, MotionJPG x (.avi .mpg .dat .vob . div .mov .mkv .mjpeg .tgs .trp), muzyki (mp3, wma, ACC) i zdjęć (JPG, BMP, PNG) z przenośnych pamięci USB. Inne przydatne funkcje to m.in. wbudowany radiowy tuner FM, TimeShifting (zatrzymywanie i cofanie audycji telewizyjnych podczas ich nadawania), czy EPG (elektroniczny program telewizyjny). Tuner obsługuje rozdzielczość full HD 1920x1080. Wspiera także technologię Dolby Digital na dwóch kanałach audio.
DVB-T LV6TMPVR4 jest dostępny w ofercie partnerów handlowych Konsorcjum FEN – dystrybutora marki Not Only TV w Polsce. Można go nabyć w zestawie z pilotem oraz polskojęzyczną instrukcją obsługi. Jego sugerowana cena detaliczna to 249 zł brutto, a okres gwarancji to 24 miesiące.
Cyfrowa telewizja naziemna ma oficjalnie zadebiutować w Polsce jesienią tego roku, chociaż już obecnie w wielu miejscach w Polsce można odbierać sygnał DVB-T i dzięki temu kanały telewizyjne w jakości HD. Są one nadawane w tzw. multipleksie – obecnie tylko jednym testowym, który zawiera m.in. TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, Polsat, TV 4, TV Puls. Naziemna telewizja cyfrowa ma zastąpić tą nadawaną w systemie analogowym. Zakończenie tego procesu jest planowane na 31 lipca 2013 roku, kiedy to sygnał analogowy zostanie całkowicie wyłączony. Widzowie stracą wtedy możliwość oglądania telewizji za pomocą telewizora, który nie będzie wyposażony w tuner DVB-T, a także nie będzie miał wbudowanego dekodera MPEG-4 (H.264/AVC).
PRS
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.